16 Ekim 2011

SAKIN DÖKMEYİNHepimiz evimizde sürekli yapmasakda en azımdam ayda bir defa kızartma yapıyoruzdur.Geçenlerde mail kutuma düşen bu haberi paylaşmak istedim.Denemek stiyorum .Bizim evde çok fazla kızartma yapılmaz ama yinede biriktirmeyi deniyeceğim.Geçen sene Sitemde de paylaşmıştım.Sarıyerde bir balıkçıya gitmiştik orda da 3-4 kızartmadan sonra hemen bir tenekeye yağı alıyorlardı.Çok hoşuma gitmişti.

Kızartma sırasında gıda maddesi ile kızartma yağı arasında bir takım etkileşimler gerçekleşir.Bu esnada önemli fiziksel ve kimyasal değişimler meydana gelir. Kızartma ; ucuz, hızlı ve verimli bir yöntem olması ve gıda yüzeyinde sterilizasyon sağlaması gibi olumlu özelliklerinin yanı sıra, besleyici değer açısından da diğer pişirme yöntemleriyle kıyaslandığında bazı üstünlükleri vardır.

Ancak bir süre kızartma işleminde kullanılan bitkisel yağ, fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybederek atık yağ haline gelir.

Bitkisel Atık Yağların Çevre Üzerindeki Etkileri

Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir; bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir.
Evsel atık su kirliliğinin %25 oranında kaynağını, kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar oluşturmaktadır. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; ortamdaki, başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar.
Lavabolardan döküldüğü zaman dren sistemine sıvanır, kanalizasyon borusuiçindeki atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olur. Kanalizasyona dökülen atık yağlar diğer atıkları tutar ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olurlar. Böylece atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetini artırır.
Lavabodan dökülen 1litre atık yağ 1 milyon litre temiz suyun kirlenmesine sebep olmaktadır.
Eğer sizde Çevreye biraz duyarlı olmak isterseniz.Ezici yağ sanayi gelip biriktirmiş olduğunuz yağlarınızı evinizden alıyor.
Bu duyarı işin adresi burdan ulaşa bilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Paylas